Logo MOSiR Mikołów
Logo BIP
Logo Mikołów Ogród Życia
Logo Mikołów Ogród Życia

SPORT WYCHOWUJE WYRABIA CHARAKTER

Reprezentanci MOSiR znów z medalami Mistrzostw Świata

trójbój Mś 2014W mieście Potchefstroom (Republika Południowej Afryki) odbyły się II Mistrzostwa Świata w Klasycznym Trójboju Siłowym, czyli bez użycia sprzętu wspomagającego. Reprezentanci MOSiR Mikołów Marzena Piter i Krzysztof Wierzbicki udowodnili już po raz drugi iż nie tylko są najlepsi w Polsce, ale także na Świecie wracając z mistrzostw z brązowym i złotym medalem.

W nominacjach w kategorii wagowej 93 kg Krzysiek miał najwyższy zgłoszony wynik (810 kg), ale za przeciwnika miał czterokrotnego mistrza Świata w trójboju siłowym w sprzęcie Ukraińca Michajlo Bułanyja w latach 2009-2010 oraz 2012-2013, który po raz pierwszy wystartował w zawodach bez sprzętowych a z wynikiem 780 kg w zgłoszeniach znajdował się na trzeciej pozycji. Przeciwnik Krzysztofa okazał się bardzo mocny w przysiadzie oraz w wyciskaniu, gdzie w każdym z bojów miał 15 kg przewagi nad naszym zawodnikiem. Ukrainiec uzyskał w przysiadzie 300 kg ustanawiając rekord Świata a Krzysztof 285 kg co jest o 15 kg więcej od rekordu Polski. W wyciskaniu podobna sytuacja co w przysiadzie, Michajlo Bułanyj uzyskuje 205 kg a Krzysiek 190 kg wyrównując swój rekord Polsk i po dwóch bojach zawodnik ukraiński uzyskuje 30 kg przewagi nad naszym reprezentantem przed ostatnia konkurencja trójboju siłowego. Tak więc ciekawa rywalizacja zapowiadała się w martwym ciągu, gdzie Bałanyj w pierwszym podejściu zgłosił 320 kg a Krzysiek będąc zawodnikiem lżejszym zadysponował na sztangę 350 kg. I mała niespodzianka zawodnik z Ukrainy nie zalicza pierwszego podejścia a Krzysiek podnosi ten ciężar bez większych problemów. W drugim podejściu mimo spalonego podejścia zawodnik z Ukrainy zwiększa na 330 kg i zalicza ten ciężar bez problemów. Natomiast Krzysiek musiał podchodzić do sztangi ważącej 360 kg o 5 kg więcej od własnego rekordu Świata i z trudem, ale podejście zalicza. Trener Ukrainy zgłasza swojemu zawodnikowi w trzecie podejściu ciężar 342,5 kg sądząc, iż reprezentant Polski nie będzie już w stanie podnieść 372,5 kg. Obaj zawodnicy podchodzili do swoich podejść bardzo zmotywowani i skoncentrowani. Bałanyj zalicza podejście i wszyscy z niecierpliwością czekali na podejście naszego reprezentanta. Krzysiek po morderczej walce z sztangą podnosi ciężar i po komendzie sędziego głównego odkłada na pomost. Chwila grozy przed werdyktem sędziowskim i wielka radość po zaliczeniu podejścia. To był bardzo emocjonujący pojedynek dwóch godnych rywali. Mimo iż Krzysztof wygrał z takim samym wynikiem co Bałanyj będąc od rywala lżejszym, to rekord Świata w trójboju siłowym 847,5 kg będzie należał do zawodnika z Ukrainy, gdyż on pierwszy uzyskał ten rezultat. Tak wiec Krzysiek pobił własny rekord Świata w martwym ciągu aż o 17,5 kg broniąc tytułu Mistrza Świata. Dla przypomnienia w pierwszych zawodach bez sprzętowych w 2012r. podczas Pucharu Świata nasz zawodnik także był najlepszy. Należy dodać iż Krzysztof jest o 15 lat młodszy od swojego rywala i przyszłość przed nim. Poprawił własny rekord Polski aż o 37,5 kg w trójboju i zaliczył wszystkie dziewięć podejść. Krzysztof znalazł się w elicie trójboistów świata zajmując trzecie miejsce w kategorii open zdobywając 534,48 pkt. Wilks’a.

Drugi medal na mistrzostwach świata w klasycznym trójboju siłowym udowadniając swoją przynależność do światowej czołówki trójboistek wywalczyła druga reprezentantka MOSiR Mikołów Marzena Piter zdobywając po raz drugi z rzędu brązowy medal mistrzostw świata w kategorii wagowej 84 kg poprawiając wynik z ubiegłorocznych Mistrzostw Świata aż o 37,5 kg. Drugi czempionat klasyków i drugi brąz Marzeny Piter w kategorii 84 kg z wynikiem 465 kg (162,5+100+202,5) mimo iż w nominacjach z wynikiem 455 kg Marzena znajdowała się na piątym miejscu. W przysiadzie Marzena zaliczyła dwa podejścia najpierw 152,5 kg a w drugim 162,5 kg poprawiając rekord Polski o 2,5 kg, trzecia próba do ciężaru 167,5 kg naszej zawodniczki była nieudana. Bardzo dobrze zaprezentowała się Marzena w wyciskaniu leżąc zaliczając wszystkie trzy podejścia . W pierwszej próbie 90 kg w drugiej 97,5 kg oraz w trzecim podejściu 100 kg poprawiając rekord Polski o 4,5 kg. Z to podobnie jak Krzysztof , Marzena jest mistrzynią martwego ciągu, gdzie była nie do pokonania zdobywając mały złoty medal. Zaliczyła wszystkie trzy podejścia zaliczając w pierwszej próbie 187,5 kg, w drugiej 192,5 kg oraz w trzecim podejściu 202,5 kg dokładając kolejne 2,5 kg do swojego rekordu Polski. Uzyskując w trójboju 465 kg poprawiła rekord Polski o 9,5 kg i była najlżejszą zawodniczka w kategorii wagowej ważąc tylko 75,5 kg. Jeszcze raz gratulacje dla zawodników za godne reprezentowanie kraju a także klubu na arenie międzynarodowej.